سازمان بين المللي مهاجرت

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM)

 

تشکیلاتی بی ندولتی است که در سال 1951 با رسالت ساماندهی امور مهاجرت (IOM) سازمان بی نالمللی مهاجرت در سرتاسر جهان تأسیس گردید. این سازمان دارای 132 کشور عضو، 97 ناظر و بیش از 460 دفتر در 100 کشور جهان در قالب پنج محور اصلی شامل " برنامه ها و سیاست گذاری " و " خدمات " است. اهم فعالیت های سازمان در دو بخش مهاجرت و توسعه، تسهیل مهاجرت، قانونمندسازی مهاجرت، مهاجرت اجباری و حوزه میان بخشی ( همکاری های فنی، پژوهش، حقوق بی نالمللی مهاجرت، مباحث سیاست گذاری و تدوین خط مشی، حقوق مهاجرین، مهاجرت و بهداشت، ابعاد جنسیتی مهاجرت و ...) متمرکز است.

سازمان بین المللی مهاجرت فعالیت خود را در ایران در مرداد 1369 با تمرکز بر تخلیه اتباع کشورهای ثالث در جریان درگیری های عراق و کویت آغاز كرد. متعاقباً در 1374 جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو ناظر شورای حکام این سازمان درآمد. تا پایان 1379 ، سازمان بین المللی مهاجرت قریب به 370،000 نفر از اتباع افغانی را طی برنامه های مشترک خود با کمیساریای عالی امور پناهندگان ملل متحد ب هصورت داوطلبانه به افغانستان بازگردانید. ایران در سال 1380 به عنوان عضو کامل شورای حکام پذیرفته شد. متعاقباً سازمان بین المللی مهاجرت از 1383 تا را با هدف یاری ایران در " برنامه مدار " خود را در ایران تغ ییر داده و یک دیدگاه راهبردی » پناهنده محور « کنون دیدگاه جهت مدیریت مهاجرت و حل چالش های جدید فراروی کشور اتخاذ كرده است.

با بیش از نيم قرن تجربه مؤثر در سطح جهاني، سازمان بین المللی مهاجرت موارد ذیل را در دستور کار خود قرار داده است:

ترویج تجربیات سودمند و استفاده از تسهیلات جدید به منظور تسهیل مهاجرت قانونمند و کمتر نمودن مهاجرت غیر متعارف؛کمک نمودن به انسان ها به منظور استقرار موقتی و دائم در خارج از کشور؛ آموزش مسئولان دولتی پیرامون مسأله مدیریت مهاجرت؛ حمایت از نشست های بین المللی پیرامون سیاست گذاری در امور مهاجرت؛ ترویج و آگاه سازی در زمینه قوانین بین المللی مهاجرت و یاری رساندن به دولت های گوناگون در توسعه قانون گذاری در زمینه مهاجرت در سطح ملی؛ حمایت از ادغام توسعه در طرح ها و برنامه های توسعه ای؛ ترغیب ارتباط بیشتر میان جوامع مهاجرین از طریق رأی دادن در خارج از کشور، انتقال دانش و مهارت، بازگشت های موقتی و تسهیل جریان وجوه ارسالی؛ اجرای برنامه های اطلاع رسانی گسترده؛ اجرای برنامه های پزشکی و بهداشتی؛ یاری رسانیدن به قربانیان قاچاق؛ اجرای برنامه های اضطراری و بازسازی؛ و انجام تحقیقات کاربردی.

 

رویکرد استراتژیک سازمان بین المللی مهاجرت بر چهار رکن اصلی استوار است:

 

• ارتقاء دانش مقامات مسئول کشور در زمینه تازه ترین ره آوردهای مهاجرتی؛

• بررسی و ایجاد سیاست های کارای مهاجرتی برای رویارویی با چالش های موجود و نیز تع یین رویکردهای جامع برای پیشبرد همکاری های بین المللی؛

• تحقیقات منسجم به منظور ایجاد سیاست های متناسب با شرایط جاری کشورها؛

• همکاری های منطقه ای به منظور کمک به توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها از طریق اجرای تحقیقات، نشست ها، طراحی و اجرای طرح ها و برنامه های مهاجرتی به منظور حداکثر نمودن انتفاع موجود در مهاجرت.

 

سازمان بین المللی مهاجرت به منظور فراهم کردن زمینه بهره گیری حداکثر جمهوری اسلامی ایران از تجارب بین المللی در حوزه مدیریت مهاجرت بر ارتقای کیفی ظرفیت های مدیریتی و استمرار راهبردهای کلان نگر تکیه می نماید. در این راستا فعالیت های زیر در دست انجام هستند:

 

• آکادمی مطالعات مهاجرت و پناهندگی؛

• خدمات در زمینه مهاجرت نیروی کار؛

• خدمات در زمینه مهاجرت و بهداشت؛

• کمک به بازگشت داوطلبانه و استقرار مجدد؛

• خدمات در زمینه تسهیلات مهاجرتی؛ 

• خدمات آشنا سازی مهاجرین با فرهنگ کشورهای مهاجر پذیر.

 

* توضیح: سازمان بین المللی مهاجرت در سطح ستادی از سازمان ملل متحد منتزع و درکشور های عضو به عنوان عضو تیم کشوری ملل متحد عمل می نماید.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

به اشتراک بگذارید

نویسنده

مدیریت
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

درباره ما

اولین وبسایت جامع ایرانیان مقیم ترکیه 

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید