×

هشدار

JLIB_APPLICATION_ERROR_COMPONENT_NOT_LOADING

آدانا

شهر آدانا ترکیه

 

آدانا (به ترکی استانبولی: Adana) استانی بزرگ در ترکیه و ششمین شهرستان ترکیه می‌باشد. مرکز استان آدانا می‌باشد. در سرشماری سال۲۰۱۴ ۲.۱۶۵.۵۹۵ نفر جمعیت داشته. مرکز شهر تا دریای مدیترانه ۳۰ کیلومتر فاصله دارد٬ و بر روی رود سیهان قرار دارد.

از شرق تا غرب آدانا ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد. آدانا ششمین متروپلیتین ترکیه بوده که یک مرکز تجاری و فرهنگی پیشرو در سطح کشور است.

این منطقه غنی از مواد معدنی از جمله ، کروم، آهن، منگنز، سرب و روی برای یاطاقان می‌باشد.

این شهر پنجمین شهر پرجمعیت ترکیه است (پس از شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و بورسا).

 

ایرانیان و افغانی های مقیم آدانا

در آمار بی‌بی‌سی فارسی در آذر ۱۳۹۱ در آدانا ۳ هزار ایرانی و ۲هزار و پانصد افغان در ترکیه بوده که اغلب نیز پناهجوی سازمان ملل هستند. ایرانیان آدانا بیشتر مسیحی اند و تعداد قابل توجهی بهایی و تعدادی مسلمان‌ هستند. در آدانا نیز یک کلیسای رسمی فارسی زبان وجود دارد.

 

جغرافیا

آدانا در ناحیه آناتولی در جنوب کشور و ساحل دریای مدیترانه می‌باشد. 

 

آب و هوا

آدانا، دارای آب و هوای معمولی مدیترانه‌ای می‌باشد. زمستان های معتدل و تابستان بارانی گرم و خشک می باشد. بیشترین دمای ثبت شده ۵۳ درجه سانتیگراد در ۱۲ ژوئن ۲۰۱۲ با ۴۵.۷ درصد رطوبت به ثبت رسیده است. نیز سرد‌ترین دمای ثبت شده در آدانا در ۲۸ ژانویه ۲۰۱۲ با منفی ۶.۳ درجه سانتیگراد بوده است.

 

تاریخچه

آدانا بیش از ۳.۰۰۰ سال قدمت دارد. در منطقه تپه‌باغ دیواری وجود دارد که تاریخ آن به دوران نوسنگی باز میگردد، منطقه چوکوروا یکی از کهن‌ترین منطقه های ترکیه می‌باشد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

درباره ما

اولین وبسایت جامع ایرانیان مقیم ترکیه 

جدیدترین ارسال ها

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه کافیست ایمیل خود را ثبت نمایید